Jak vybrat přípravek na čištění pleti?

Pečujte o svou pleť tak, jak potřebuje.

balzám

Správným čištěním pomocí vhodné kosmetiky můžete výrazně zlepšit stav pleti, a proto byste měli znát její potřeby, vědět, jak moc se mastí a s jakými problémy se potýká. Klíčovým faktorem při výběru je také používání líčidel. Pokud budete pleť čistit jen od běžných nečistot, potřebujete jiný přípravek než na odličování make-upu.

Na co se soustředit při výběru

Požadavky

Nejprve si odpovězte na otázku, jestli potřebujete pleť jen očistit od přebytečného mazu, prachu a nečistot, nebo musíte pleť před samotným čištěním ještě odlíčit. Odpovědi vám pomohou s výběrem. K běžnému čištění pleti jsou vhodná mléka, gely, emulze nebo pěny. Pro dočišťování pleti se hodí pleťové vody a tonika, která si poradí se zbytkem nečistot a uvolní póry. Jednou týdně dopřejte pleti extra péči pomocí peelingu, s nímž odstraníte odumřelé kožní buňky a pleť rozjasníte.

Typ pleti 

Typy pleti se o od sebe liší množstvím vyprodukovaného kožního mazu a to na normální, mastnou, suchou a smíšenou.

Zobrazit více
  • Normální pleť produkuje maz v přiměřeném množství, díky tomu není lesklá ani vysušená a dobře odolává vnějším vlivům.

  • Mastná pleť je typická tím, že produkuje nadměrné množství kožního mazu. Leskne se a její póry jsou zvětšené.

  • Suchá pleť se mastí málo. Občas až tak málo, že se na některých místech vytvářejí šupinky. Je citlivá na působení vnějších vlivů a snadno se vysuší tolik, že je možné v ní cítit pnutí.

  • Smíšená pleť se dělí na dvě zóny. Nejčastěji bývá na čele, nose a bradě mastná a na zbytku obličeje je naopak sušší. Dalším typem smíšeného typu je kombinace zón s normální a suchou pletí.

Druhy pleti rozlišujeme vedle množství vyprodukovaného kožního mazu ještě na další typy podle specifických vlastností.

Zobrazit více
  • Problematická pleť má kvůli nadměrné produkci kožního mazu potíže s ucpanými póry, které způsobují vznik nežádoucího akné, a proto je potřeba vybírat přípravky určené pro aknózní a problematickou pleť. Uvolňují póry od mazu a nečistot, jež způsobují vznik pupínků.

  • Citlivá pleť často bývá zároveň suchá. Nedostatek kožního mazu činí pokožku náchylnou na podráždění chemickými látkami. Vhodnou volbou jsou přípravky určené pro citlivou pleť, které neobsahují zbytečné látky, jako jsou parfemace, barviva a alkohol.

  • Alergická pleť potřebuje speciální dermokosmetické odličovací přípravky, které jsou jemné, hypoalergenní a bez parfemace. Jejich nezávadnost a účinky jsou často podloženy i klinickými studiemi. Dermokosmetika se prodává především v lékárnách. 

Velikost balení 

Objem vybírejte podle toho, jak často budete přípravek používat. Pokud to bude na denní bázi, vyplatí se vám větší a ekonomičtější balení. V případě, že plánujete spíše sporadické využití, zvolte menší velikost, abyste stihli přípravek spotřebovat před uplynutím doby expirace. U neotevřené kosmetiky je směrodatná maximální doba spotřeby, kterou najdete na každém obalu. Po otevření je podstatný údaj v ikonce „kelímku“. Číslo udává, kolik měsíců po otevření se přípravek může používat. 

Typ balení 

Při výběru čisticího přípravku na obličej se vyplatí popřemýšlet i nad typem balení a možností dávkování. Některé varianty jsou pohodlnější než jiné. K přípravkům, které jsou v kelímku, je vhodné pořídit ještě špachtli, s jejíž pomocí si naberete potřebné množství, aniž byste celé balení kontaminovali bakteriemi, které máte na rukou. U tekutých přípravků se můžete setkat s lavičkami, jež mají otvor ke kapání či nalévání přípravku, ale toto dávkování může být poněkud nepřesné. Pohodlnější a hygieničtější variantou s přesnějším dávkováním jsou spreje nebo lahvičky s pumpičkou. 

tonikum ve spreji

Typy a konzistence

Typ přípravku a jeho konzistenci vybírejte podle toho, co vám vyhovuje. U některých variant potřebujete k vyčištění pleti ještě vatový tampon, u jiných si vystačíte s vodou a můžete se odlíčit klidně i během sprchování. Přípravky některých konzistencí jsou častěji určeny konkrétnímu typu pleti. Například čisticí gely jsou většinou vhodné hlavně pro mastnou pleť. To však nelze úplně zobecnit, výrobci jsou vynalézaví a najdete i přípravky, které vybočují z řady, takže se vždy řiďte doporučením na obalu.

  • Vody - pleťové vody slouží k dočištění pleti. Jejich nevýhodou je, že obsahují alkohol, což není ideální pro suchou a citlivou pleť, neboť by ji mohl podráždit. Vedle klasických pleťových vod existují ještě micelární vody, které v sobě kombinují pleťovou vodu a drobné olejové částice neboli micely. Micely na sebe při čištění navážou nečistoty z pleti a poradí si i s odlíčením odolného make-upu. Micelární vody jsou většinou vhodné i pro citlivou pleť, neobsahují parfemaci, alkohol ani jiné dráždivé látky. Po použití už nemusíte micelární vodu oplachovat.

  • Mléka - většinou neobsahují alkohol, který by pleť vysušoval a dráždil, a proto jsou vhodnou volbou pro suchou a citlivou pleť. K nanášení a čištění pleti pomocí mléka budete potřebovat vatové tampony.

  • Gely - jsou často doporučovány pro mastnou pleť, ale najdete i jemnější varianty. K čištění pleti pomocí gelu nepotřebujete vatové tampony. Stačí, když gel nanesete na navlhčenou pleť, krouživými pohyby ho vmasírujete do pleti a poté omyjete. Jednoduše tak můžete spojit čištění pleti se sprchou.

  • Tonika - odstraňují nečistoty rozpustné ve vodě a jsou vhodná k dočištění pleti. U samostatného použití se hodí k jemnému rannímu čištění, kdy na pleti nejsou žádné odolné nečistoty. Večer je potřeba před použitím tonika očistit pleť ještě třeba mlékem, olejem nebo gelem. Tonikum pak póry nejen dočistí, ale i stáhne a zanechá je odolnější vůči dalším nečistotám.

  • Peelingy - je vhodné používat jednou týdně. Odstraňuje z pleti odumřelé kožní buňky a uvolňuje místo novým. Peelingy se podle toho, jak fungují, dělí na dva základní typy. Abrazivní peelingy obsahují částečky, kterými při jemné masáži doslova obrušují mikroskopické kousky kůže. Druhou variantu představují jemné chemické peelingy na domácí použití. Ty uvolňují staré kožní buňky pomocí kyselin.

  • Oleje - čisticí přípravky na bázi olejů si poradí s voděodolným make-upem i odolnými nečistotami. Olej se nanáší buď samostatně, nebo v kombinaci s vodou na vatový tampon. Po pleti hezky klouže a nepoškozuje ji nadměrným třením. Čisticí oleje je vhodné kombinovat ještě s tonikem, které pleť dočistí.

  • Krémy a balzámy - mají hutnější konzistenci než odličovací mléka a většinou se hodí pro suchou pleť. Po jejich použití je vhodné pleť dočistit pomocí tonika, které póry stáhne.

  • Emulze - jsou směsi dvou látek, jež se samovolně nemísí. Proto je potřeba před použitím emulzi protřepat, aby se látky propojily. U dvousložkových přípravků je většinou jedna ze složek na bázi olejů, takže si snadno poradí i s voděodolnou řasenkou a dlouhotrvajícím make-upem.

  • Mýdla - k čištění pleti lze použít i mýdla, ale musí být k tomu účelu určená. Většinou se jedná o tuhá mýdla na bázi přírodních olejů, která jemně čistí a hydratují. 

  • Pěny - nanášejí se na vlhký obličej, krouživými pohyby se napění a poté je spolu s nečistotami, které se z pleti uvolnily, smyjete. Pěny jsou většinou vhodné pro mastnější typy pleti a k jejich použití nepotřebujete vatové tampony.

garnier gel

Rady pro správné čištění pleti 

Kdy a jak často

Pleť čistěte dvakrát denně, ráno a večer i v případě, že se nelíčíte. Pleť neustále vylučuje kožní maz, na který se nalepují částečky prachu, pyl a jiné nečistoty. Ty je potřeba pravidelně odstraňovat, aby se póry neucpaly a pleť mohla přes noc regenerovat, vstřebávat účinné látky z dalších pečujících přípravků a vyplavovat škodliviny.

Technika čištění

Při čištění je důležitá také technika. Obecně platí, že pleť potřebuje jemné zacházení, žádné drhnutí málo navlhčeným tamponem ani drsným peelingem. Takovým přístupem byste si zbytečně poškodili kolagenová vlákna, která udržují pleť vypnutou. Pokud čistíte pleť pomocí vatového tamponu, dobře ho před použitím navlhčete, a to buď větším množstvím čisticího přípravku, nebo vodou v kombinaci s odličovadlem, abyste předešli tření. S čištěním začněte na čele a postupujte směrem dolů k bradě a od středu do stran.

Pozor na přílišné odmaštění

U čisticích přípravků rozhodně neplatí, že čím lepší odmaštění, tím lépe, protože ani mastnou pleť nesmíte odmastit úplně. Pokud pleť zbavíte ochranného mazu, je to pro ni nepřirozené, a proto se mazové žlázky pustí do práce o to intenzivněji, aby rychle vyprodukovaly novou ochrannou vrstvu.

Odličování očí

Oční okolí je velice citlivé na podráždění a na vznik vrásek, a proto ho čistěte opravdu jemně. Pokud používáte voděodolnou řasenku a jiná odolná líčidla, odličujte je pomocí přípravků na bázi olejů. Při odlíčení očí přiložte navlhčený tampon odličovadlem na horní víčko tak, aby se dotýkal i řas, nechte chvíli působit a poté opatrně rozpuštěná líčidla setřete směrem dolů a k nosu. Proces opakujte, dokud oči nezbavíte všech líčidel.

Jaké čisticí přípravky zvolit

Ideální volbou pro večerní čištění je kombinace přípravků. Začněte s přípravkem, který odstraní nečistoty rozpustné v tucích, jako jsou make-up a nadbytečný kožní maz. Na dočištění pleti použijte tonikum, s jehož pomocí zbavíte póry nečistot rozpustných ve vodě. Pleť je potřeba vyčistit i ráno od potu, mazu a nečistot z polštáře a postele. Po čištění naneste na pokožku pleťové sérum a krém. Jednou týdně je dobré z pleti odstranit odumřelé buňky pomocí jemného pleťového peelingu a dopřát jí čisticí nebo vyživující masku.

Další užitečné články

Jak na jizvy a fleky po akné Jak uvolnit ucpané póry Nejlepší řasenky z drogerie Nejlepší make-upy na suchou a mastnou pleť Nejlepší krémy na obličej